ГоловнаБлогЯк підібрати контактні лінзи?

Як підібрати контактні лінзи?

Раніше у людей із порушенням зору був тільки один варіант нехірургічної корекції – окуляри. Але згодом з`явилася така альтернатива, як контактні лінзи. Із плином часу цей метод корекції зору дедалі розвивався, і вже зараз ми бачимо велике різноманіття лінз, які відрізняються за функціями, термінами носіння, матеріалами та іншими показниками. Як обрати те, що підійде саме тобі? Саме у цьому ми і допоможемо вам розібратися.

Найперше – хочеться наголосити, що ні в якому разі не можна обирати лінзи самотужки. Тільки лікар-офтальмолог зможе правильно підібрати для вас оптимальну корекцію зору, опираючись на показники досліджень (візіометрія, рефрактометрія, офтальмометрія і т.д.), ваш спосіб життя, фінансову спроможність, особливості очей та інші показники.

Також зауважимо, що купувати лінзи потрібно тільки у спеціалізованих установах чи перевірених інтернет-магазинах. Але асортимент настільки великий, що досить легко загубитися у торгових фірмах, дизайнах, термінах носіння, матеріалах та інших нюансах. Тож, давайте розберемо найпоширеніші за цими параметрами лінзи.

Жорсткі і м`які лінзи

Усі контактні лінзи поділяються на дві групи:

  • Жорсткі – виготовляються у спеціальних установах індивідуально під кожного пацієнта. Лікар-офтальмолог проводить ряд досліджень і назначає їх тільки у важких випадках. Самотужки їх придбати не вдасться, навіть якщо дуже захотіти, тому на них загострювати вашу увагу ми не будемо.
  • М`які – обширна, різноманітна і найбільш вживана група, про які і піде мова нижче.

Матеріал м`яких лінз

Рогівка живиться переважно із зовнішнього середовища і сльозової рідини. Тому, одягаючи лінзи, ми перешкоджаємо її нормальному диханню. Але, правильно обравши матеріал, ми можемо уникнути гіпоксії (недостатність кисню) рогівки і забезпечити її часткове дихання. Є два основних типи матеріалу м`яких контактних лінз: гідрогель і силікон-гідрогель. Тож, розглянемо з вами обидва типи:

  • Гідрогелеві лінзи. Колись усі лінзи виготовлялися тільки з цього матеріалу. За рахунок вмісту великої кількості води вони дозволяють кисню проходити до рогівки у тій кількості, яка буде достатньою для денного носіння. Спати у них категорично забороняється, бо до кінця дня лінза зневоднюється і постає загроза гіпоксії рогівки. Термін її носіння становить близько 6-12 годин. Вони дуже м`які і тонкі, а їх посадка на сльозовій мантії настільки хороша, що вони майже не відчуваються на оці.
  • Силікон-гідрогелеві лінзи. Створені близько 20 років тому для вирішення проблеми безпечного сну в лінзах. З ними рогівка отримує кисень вже не завдяки вмісту вологи в лінзах, а через «дихаючу» структуру силікону. Їх киснепроникність значно вища, ніж у гідрогелевих, а тому їх уже можна не знімати на ніч і носити протягом кількох днів і навіть до місяця. Але у них, звісно, є і свій недолік. Через певну жорсткість і гідрофобність силікону – ці лінзи не такі комфортні для ока, як гідрогелеві. Проте сучасні моделі вирішують цю проблему завдяки додатковим зволожуючим компонентам. Їх назначають навіть маленьким дітям, тому за безпечність носіння годі турбуватися.

Режим носіння лінз

Режим носіння лінз дуже різноманітний:

  • Безперервний - носити лінзи можна не знімаючи від декількох днів до місяця
  • Денний - носимо лише вдень, а на ніч знімаємо
  • Гнучкий - такий режим дозволяє носити їх по 16-20 годин
  • Нічний - це жорсткі лінзи, які не купити самостійно і які назначає тільки лікар – в них пацієнти сплять, а вдень обходяться лише своїм зором, не вдягаючи лінз чи окулярів

Але, для кращого розуміння, давайте застосуємо іншу класифікацію, яка поділяє м`які лінзи на щоденні і на планової заміни.

Щоденні лінзи (або одноденні) – назва вже говорить сама за себе. Ми вдягаємо їх зранку, а ввечері викидаємо. І на наступний день вже вдягаємо нову пару. Вони є найбільш гігієнічними і гіпоалергенними, а також не вимагають ніякого додаткового догляду. Недоліком є висока вартість. Але якщо ви носите окуляри, а лінзи вам потрібні лише на якийсь певний час (наприклад, для заняття спортом двічі на тиждень) – то такі лінзи те, що вам потрібно. Серед виробників одноденних лінз найкращими є: Dailies Total 1, Myday Daily Disposable, Biotrue Oneday.

Контактні лінзи планової заміни – відрізняються терміном носіння. Вони можуть бути двотижневими, місячними, трьохмісячними і більше. Перевага - вони значно дешевші за щоденні. Недоліки - потребують ретельного догляду зі спеціальними розчинами і пероксидними системами очищення, адже за період носіння від місяця і більше - на лінзах можуть відкладатися певні білкові, ліпідні та інші відкладення.

Місячні лінзи – найпопулярніша модель планової заміни, адже завдяки тому, що ми змінюємо їх щомісяця, відкладення не встигають накопичитися і саме тому вони не потребують пероксидного очищення і у своєму догляді достатньо лише спеціального розчину. Тому важливим моментом є планова заміна лінз. У жодному разі не слід їх переношувати, адже у такому випадку ви нашкодите своїм очам. Найкращі місячні лінзи створені з силікон-гідрогелю і забезпечують високу киснепроникність для рогівки. Серед виробників у цій категорії лідерами є Air Optix Night & Day Aqua і Alcon.

Призначення лінз

Запорука хорошого підбору лінз полягає не тільки у виборі матеріалу та терміну їх носіння. Важливим аспектом також є вирішення інших офтальмологічних питань, з якими не можуть впоратися звичайні лінзи. Розглянемо найпоширеніші з них.

Торичні лінзи

Торичні лінзи бувають як гідрогелеві, так і силікон-гідрогелеві, а по терміну носіння є щоденні і місячні. Вони з`явилися на ринку відносно недавно і одразу почали користуватися великим попитом через свою здатність корекції астигматизму. Якщо не вдаватися до наукових термінів і пояснити простими словами, то при астигматизмі втрачається здатність бачити чітко. Натомість зір стає викривленим чи розмитим. Торичні лінзи здатні вирішувати цю проблему і при тому настільки добре, що якість зору в них перевищує якість зору в окулярах зі спеціальними скельцями, які коригують астигматизм. Ще однією перевагою є миттєве звикання, адже до окулярів з коригуючими скельцями потрібно буде звикати тиждень-два, і якийсь час можливі такі симптоми, як запаморочення, головні болі і болі в очах.

Мультифокальні лінзи

Вони створені для вирішення проблеми пресбіопії – вікової далекозорості, яка виникає у людей після 40 років у силу природніх процесів погіршення зору. Завдяки ним люди із пресбіопією зможуть мати хороший зір як зблизька, так і здалека.

Лінзи з UV-фільтром

Така модель створена для захисту очей від ультрафіолетового випромінювання. Це чудовий вибір у літню пору року або ж для людей, чия робота пов`язана з комп`ютером.

Лінзи з асферичним дизайном

Форма лінз буває сферичною і асферичною. Перевага асферичної в тому, що вона коригує сферичні аберації, які притаманні як лінзам, так і очам - тобто така модель покращує чіткість зору, особливо вночі.

Кольорові лінзи

Ця модель стає дедалі популярнішою серед молоді. При тому, вони є як з корекцією зору, так і без неї (тобто виконують суто естетичну функцію). Але навіть у випадку, коли вам не потрібна корекція зору – перш, ніж надягати такі лінзи, слід проконсультуватися з лікарем, а також навчитися їх правильно одягати та знімати. Найбезпечнішими у цій категорії є щоденні і місячні із силікон-гідрогелю. Найкращим виробником кольорових лінз з корекцією зору і без неї є Air Optix Colors або щоденні FRESHLOOK ONE DAY (Ciba Vision).

Звикання до лінз

Звісно, коли ви вперше вдягаєте лінзи – з`являється нове відчуття і невеличкий дискомфорт. Це цілком нормально. Саме тому не варто їх одразу носити цілий день. Є певна схема звикання, яка допоможе вам за тиждень із комфортом призвичаїтись до способу життя з лінзами.

У 1-й день – носіть їх не більше 4-х годин. У 2-й день збільшуємо термін і носимо лінзи вже 6 годин. На 3-й день – 12 годин. На 4-й і 5-й день – 16 годин. А вже починаючи від 6-ї доби – можна носити їх цілий день.

Проте хочеться зауважити, що разом з лінзами вам потрібно правильно обрати до них розчин і, за потребою, додаткові зволожуючі краплі. Це забезпечить максимальний комфорт і безпеку для ваших очей. Але обирати їх потрібно тільки з консультацією лікаря.

З якого віку можна носити лінзи?

В оптиках навчають одягати, знімати та доглядати за лінзами не тільки дітей, а й їх батьків. Тобто навіть дітям 5-6 років можна вдягати лінзи, якщо батьки будуть із усією відповідальністю дотримуватися даних лікарем рекомендацій. Найбезпечніший варіант для дітей – щоденні або місячні, адже вони не потребують спеціального догляду і досить прості у використанні.

Що краще – лінзи чи окуляри?

Обидва методи корекції мають свої переваги та недоліки. Та у сучасному світі все більше віддається перевага лінзам. Одна з причин - багатьом психологічно важко вдягнути окуляри, до того ж, естетична складова теж грає свою роль. Ще одна перевага полягає у тому, що вони позбавляють людей певних обмежень і дозволяють вести активний спосіб життя. Вагомою перевагою також є й те, що лінзи, за рахунок щільного прилягання до рогівки, гарантують більш високу гостроту зору. Але у них теж є деякі недоліки. Наприклад, одягання і знімання потребують певної гігієни, а для цього не завжди є час і місце (наприклад, якщо ви в дорозі). Також, не можна вдягати лінзи, коли у вас температура, будь-які інфекційні захворювання, чи захворювання, що спричиняють зниження імунітету, адже ви можете занести інфекцію і спричинити розвиток різних запальних захворювань очей. Саме тому, про всяк випадок, потрібно мати окуляри, адже корекція зору необхідна і підтримувати її лише лінзами неможливо. Існує також ряд протипоказань носіння лінз, саме тому обов`язково слід проконсультуватися з офтальмологом стосовно застосування цього методу корекції конкретно у вашому випадку.

Якщо я вже ношу лінзи – чи можу я купувати їх самостійно, без лікаря?

Усе залежить від того, коли останнього разу ви відвідували офтальмолога, адже люди з порушеннями зору повинні спостерігатися у лікаря раз на півроку. Якщо ви носите, наприклад, місячні лінзи, то з моменту відвідування офтальмолога ви дійсно можете півроку самостійно купувати їх для себе по старому рецепту. Але потім обов`язково знову відвідайте лікаря, адже може так статися, що вам потрібно буде змінити діоптрії або призначити лінзи з іншим терміном носіння. Для вас якісь очні зміни можуть протікати непомітно. Тільки лікар здатен вчасно виявити чи попередити якісь ускладнення, тому не нехтуйте походами до офтальмолога.

Чи можу я використовувати рецепт для окулярів для контактних лінз?

Відповідь на це питання – категорично ні, адже параметри для окулярів і для лінз можуть суттєво відрізнятися. У першу чергу це пов`язано з тим, що окуляри знаходяться на певній відстані від очей, натомість лінзи щільно прилягають до рогівки. Також, у рецепті на окуляри немає інформації про кривизну контактних лінз чи діаметру, що підходить саме вам. Тому тільки лікар може якісно підібрати і виписати на них спеціальний рецепт.

Отже, підсумовуючи всі вищезгадані рекомендації, можна з упевненістю сказати, що правильно підібрати лінзи досить важко і однозначно самому це робити не варто. Тільки спільно з вашим лікарем ви зможете обрати таку корекцію, яка буде комфортною саме для вас.